Svedectvá formou e-mailu

Svedectvo o sile modlitby nášho blahoslaveného Dominika Metoda Trčku a jej vypočutí nebeským Otcom.

Svedectvo podávam pre povzbudenie ľudí vo viere a ako poďakovanie za príhovor bl. Dominika Metoda Trčku.

Sme rímskokatolíci, mladí manželia, Pán Boh nám požehnal jedno dieťa, a druhé dlhší čas i napriek povzbudzujúcej liečbe u lekára neprichádzalo. S dôverou sme sa obrátili na bl. Dominika Metoda a poslali sme prosbu na moleben. Prišiel čas spomienky – 50. výročie jeho mučeníckej smrti. V marci 2009 sme v čase, keď sa konala v Michalovciach svätá liturgia a výročný moleben, pristúpili v našom bydlisku k sviatostiam. Po svätom prijímaní sme sa z knižky pomodlili modlitbu k bl. Dominikovi Metodovi s prosbou o vyprosenie ďalšieho dieťatka. Modlili sme sa na tento úmysel i naďalej.

O dva mesiace som bola na krvnom vyšetrení hormonálneho profilu pre moje zdravotné problémy. Opakovane sa zistilo, že vôbec nie je možné, aby som v tom čase otehotnela. Zaujímavé je, že pre tento výsledok som si prišla ďalší mesiac už tehotná. Lekárka tomu nemohla uveriť, prekvapene opakovala – to je zázrak! Ultrazvuk potvrdil otehotnenie v tom čase. Pánu Bohu predsa nie je nič nemožné.

Veľmi zvláštne je, že tehotenstvo bolo potvrdené odberom krvi presne v deň narodenín bl. Dominika Metoda! Vôbec som si to neuvedomila, až dodatočne, keď som nazrela do jeho životopisu. Som presvedčená, že Pán Boh týmto spôsobom chcel ukázať, koho vypočul J.

Počas tehotenstva mi zistili zvýšené hodnoty krvných elementov, ktoré naznačovali, že by mohlo byť bábätko aj postihnuté. Bohu ďakujem za silu, ktorú mi dal, a tiež pocit, že sa nemusím vôbec obávať. Nakoniec sa všetko vysvetlilo, výsledky boli naraz v poriadku. Potom mi zistili, že maternica s bábätkom je prinízko a musím sa maximálne šetriť a veľa ležať, lebo to bol dôsledok môjho telesného postihnutia. Tento stav trval počas celého môjho tehotenstva.

Príbeh týmto nekončí, pretože sa môj zdravotný stav – chronické krvácavé ochorenie tráviaceho traktu so silnými kŕčmi – v druhom mesiaci mierne zhoršil. Musela som začať brať lieky a absolvovať aj ťažšie vyšetrenia. V piatom mesiaci sa mi priťažilo a v siedmom sa mi stav zhoršil tak prudko, že ma bolo potrebné hospitalizovať až v krajskej nemocnici. Mala som so sebou relikviu bl. Dominika Metoda a stále som sa k nemu modlila, aby bábätko pomohol udržať a vynosiť. Po týždni som mohla ísť s čiastočne upraveným zdravotným stavom domov. Mala som veľmi prísnu diétu, ktorá mi umožňovala jesť len málo zeleniny a ovocia, mlieko som tiež úplne prestala tolerovať – prežívala som vlastne len na starších rožkoch, syroch, mliečnych výrobkoch, cestovinách, zemiakoch, troche mäsa. Bábätko však pri opakovaných vyšetreniach ultrazvukom nejavilo žiadne známky podvýživy, ako to pri tomto ochorení býva, priberalo a rástlo tak, ako keby som bola zdravá! Lekári sa len prekvapene dívali.

Nakoniec prišiel čas pôrodu. Moje zdravotné problémy spôsobili, že sa bábätko vypýtalo na svet o tri týždne skôr. Bola som už hospitalizovaná v pôrodnici, mali sme ešte aspoň týždeň vydržať. Pôrod sa spustil veľmi rýchlo, na konci 36. týždňa. Synček mal výbornú pôrodnú hmotnosť – vyše 3 kg, dĺžku 48 cm. Narodil sa sekciou. Všetko dopadlo dobre s Božou pomocou na príhovor bl. Dominika Metoda, ktorého pomoc som cítila stále. Pocítila som ju aj v rôznych maličkostiach a okolnostiach, ktoré tehotenstvo aj pôrod sprevádzali. Napríklad, že mali službu práve pôrodníci, ktorí ma poznali, a jeden z nich ma sledoval aj počas tehotenstva. Moja gynekologička bola po celý čas pôrodu na telefóne.

Dieťatko sa narodilo na sviatok lásky – na sv. Valentína. Je to pre nás krásny dar lásky od Boha na orodovanie nášho bl. Dominika Metoda, za ktorý sme naveky vďační. … podpis.

* * *

Týmto sa chcem s vami podeliť o obrovskú radosť, ktorú mám. Keď sa v dňoch … v … uskutočnilo tríduum ku cti bl. mučeníka Dominika Metoda Trčku CSsR, to som ešte netušila, že moja prosba bude tak rýchlo vypočutá.

Môj syn po skončení vysokej školy si nevedel už vyše pol roka nájsť vhodnú prácu. Keď som sa v tú nedeľu vrátila domov z chrámu s obrazom v ruke, syn sa spýtal: „Čo to máte?“ Moja odpoveď bola: „To je blahoslavený Dominik, ktorý ti vyprosí prácu.“ „A kedy?“ nasledovala ďalšia otázka. „Možno ešte do Vianoc!“ „Ejha, bárs by to bola pravda!“ Prešli tri týždne a … syn nastúpil do práce, kde nasledoval rýchly kariérny postup. Zajtra letí na školenie do zahraničia. Ja som v tejto chvíli nesmierne šťastná a viem, že to nebola náhoda, že je to riadenie zhora! Dennodenne sa modlím a ďakujem za všetko, za silu, za pomoc v ťažkých chvíľach, keď našu rodinu postihla tragédia a opustil nás manžel, ocko. Boli to veľmi ťažké chvíle, ale s Božou pomocou sme to všetko zvládli a ja viem, že aj keď moji synovia stratili biologického ocka, majú ešte nebeského, ktorý je stále pri nás a pomáha nám! Blahoslavený mučeník Dominik Metod, ďakujem ti za príhovor u nebeského Otca.

Prajem vám požehnaný deň ! Vďačná matka. … podpis.

* * *

Sláva Isusu Christu, už dlhšie som sa odhodlával vám napísať ohľadom mojej modlitby k bl. mučeníkovi Trčkovi. V krátkosti by som chcel rozpovedať svoju skúsenosť:

V minulom roku sa mi náhle objavili zdravotné problémy, ktoré mi dosť znepríjemňovali môj život. Práve posledné mesiace pred tým som sa snažil rozvíjať svoju vieru k Bohu, ktorá ma napĺňala radosťou. Nevedel som to nejako prijať, že práve teraz som dostal nejaký kríž. Hoci zo zdravotného hľadiska nešlo o nič vážne, pripravoval som sa na operáciu. Niekoľko mesiacov pred tým už som jednu absolvoval. Pri čakaní na rôzne vyšetrenia (trvalo to niekoľko týždňov) mi napadlo, že sa začnem modliť k bl. mučeníkovi Trčkovi, a z ľudskej vypočítavosti som mu hovoril (sľúbil), že ak sa uzdravím, napíšem svoje svedectvo. Hoci je moja viera slabá, ale že on mi môže vyprosiť uzdravenie od Boha, ak bude chcieť, to som bol presvedčený. Po poslednom rozhodujúcom vyšetrení sa nič nepotvrdilo, nechcel som tomu uveriť. Nezažil som však nejaké náhle uzdravenie, ale moje ťažkosti sa začali postupne zmierňovať. Žijeme v dobe, že všetko sa skúma rozumom a mnohokrát spochybňuje. Každá udalosť sa dá vysvetliť, že je to náhoda, chybné rozhodnutie, diagnóza a pod. Udalosti, ktoré ľudia zažívajú sa dajú rôzne vysvetliť, ale myslím si, že všetko je súčasťou Božieho plánu.

Ďakujem Bohu za celý svoj život, a hoci udalosti na tejto zemi niekedy nechápeme, ich zmysel uvidíme až vo večnosti. … podpis.

* * *

Po nešťastnej udalosti v rodinke môjho synovca – po narodení prvého syna, ktorý po polhodine života (stihli ho aj pokrstiť) na tomto svete im odišiel za anjelika do neba – často som sa modlila za týchto mladých ľudí, lebo veľmi ťažko prežívali túto skúšku života. Ich bolesť bola veľká. Len ťažko sa mi opisuje, čo bolo v očiach matky a v srdci oboch. Modlila som sa a prosila Boha, aby v zdraví a pokoji dokázali prijať tú bolesť a trápenie, ktoré ich postihlo. Tento malý anjelik určite orodoval za svojich rodičov. Kdekoľvek som bola, v cerkvi, v kostole či na púti, vždy bola prosba aj za nich, aby im Pán Boh požehnal zdravé potomstvo. To tehotenstvo prišlo. Mamka ho prežívala so strachom aj obavami a ja som sa o to viac modlila. Moje prosby k Bohu na tento úmysel boli aj pri relikviách Dominika Metoda Trčku v našej cerkvi v Stropkove. A potom sa to stalo. Zimomriavky mi prešli po celom tele, keď mi zavolal synovec: ,,Narodil sa nám zdravý syn.“ Prečo tie zimomriavky? Aj teraz, keď o tom píšem, ich mám. Bolo 4. novembra, teda štvrté výročie blahorečenia Dominika Metoda Trčku, ktorého som sa osobne zúčastnila v Ríme v roku 2001, preto tento dátum mi tak utkvel v pamäti. Presvedčená som, že to bolo na jeho príhovor, lebo ten dátum bol znamením z neba. Aj keď rodičia dali chlapcovi iné meno, pre mňa bude stále DOMINIK.

* * *

Blahoslavený mučeník Dominik Metod, ďakujem ti za čiastočné uzdravenie môjho manžela, ktorý s tvojou pomocou, čo som o tom presvedčená, začal chodiť a stále sa zlepšuje jeho stav. Aj naďalej prosím o príhovor u nebeského Otca o jeho uzdravenie.